Swiat Obrazu (Poland)

Zbuntowane obrazy Glena E. Friedmana

Środa, 14 maja 2008 roku , godzina 16:56

 

Hippisi, metale, hiphopowcy – zjawisko subkultur młodzieżowych jest badane przez naukowców od lat 60. naszego wieku. Manifestacja swoich przekonań, wartości i chęć przekraczania granic i barier postawionych przez starsze pokolenia były zawsze domeną młodych ludzi. Te zjawiska uwiecznił na fotografiach Glen E. Friedman.

przejdź do komentarzy

 

Połączone w „Fuck You All” projekty „Fuck You Heroes” oraz „Fuck You Too” dały całkiem niezła mieszankę fotografii ze Stanów Zjednoczonych będące zapisem znanych nam wszystkim osobistości takich jak Tony Hawk, Public Enemy czy Beastie Boys.

 

Bardzo efektowne, szerokokątne spojrzenie Friedmana na większości fotografii podkreśla spójności i klimat wypowiedzi.

Wernisaż wypełniony fotografią zbuntowanej młodości, otoczony sporą grupą oglądających był również niesamowitym spektaklem pod beaty Cypress Hill i innych.

 

fot. Teresa Świtkiewicz

Glen E. Friedman był jednym z pierwszych fotografów, który zwrócił uwagę na kształtujące sie wśród młodzieży Stanów Zjednoczonych trendy. Fotografował młodych ludzi oddających się swojej pasji – deskorolce czy muzyce, widzących w niej sens życia i możliwość przekraczania granic ustalonych przez starsze pokolenia. Subkultury są szeroko opisane przez socjologów, ale to właśnie fotografie Friedmana były pierwszą dokumentacją tworzącej się kultury młodzieżowej.

 

fot. Teresa Świtkiewicz

W ramach miesiąca fotografii w Krakowie Glen E. Friedman pokazuje nam młodzież, która na wschodnim i zachodnim wybrzeżu stworzyła subkulturę znaną nam tak z produkcji filmowych, jak i – coraz częściej – z naszego własnego podwórka. Wystawa „Fuck You All”, pokazuje energię i zadziorność młodych ludzi mających własną ideologię i własny styl.

 

Glen E. Friedman

fot. Teresa Świtkiewicz

Przygoda Friedmana z subkulturami rozpoczęła się, gdy jako 14-latek znalazł się wśród deskorolkowców. Zrobił wtedy zdjęcie Jaya Adamsa podczas skoku. W tamtym okresie nie było wielu magazynów poświęconych skateboardingowi, ale powstało już czasopismo „Skateboarder Magazine”, gdzie Friedman publikował swoje zdjęcia. Oprócz skateboardingu fotografował takie zjawiska jak scena punkrockowa zachodniego wybrzeża (Minor Threat, Black Flag), rap (Beastie Boys, Ice-T) czy hip-hop.

 

 

fot. Teresa Świtkiewicz

Glen E. Friedman jest uważany za jednego z najważniejszych fotografów amerykańskich swojego pokolenia.  Jego prace znajdują się w kolekcjach muzeów w Seattle, Waszyngtonie a także w prywatnych kolekcjach na całym świecie. Artysta stał się sławny za sprawą zdjęć słynnych buntowników, takich jak: Fugazi, Black Flag, Ice-T czy Beastie Boys oraz dzięki fotografiom starej szkoły skatebordzistów jak Tony Alva, Jay Adams czy Stacy Peralta.

red. Teresa Świtkiewicz

Opublikowano: Środa, 14 maja 2008 roku , godzina 16:56

Publikację czytano: 483 razy